Son zamanlarda vazgeçilmezlerimiz arasında en büyük paya sahip olan cep telefonlarımızın, bilmediğimiz özellikleri de bulunmakta. Bu bilinmeyen özellikleri sizlerlee palaşacağız.

SEYİR HALİNDE OLAN UÇAKLAR

iPhone‘nun en önemli özelliklerinden biri olan Siri uygulamasından arama, mesaj atma ve bilgi temin etmek mümkün. Siri uygulaması ile üzerimizde uçan uçakların bilgisini de temin edebiliriz.

Siri uygulamasına, “üzerimde uçan uçaklar” demeniz yeterli olacaktır. Bu komuttan sonra Siri, üzerinizde uçan uçakları listeleyecektir.

SAĞLIK

Örnek verecek olursak vücudunuzda bir yeriniz ağırıyor; fakat siz, hangi ilaçlara karşı alerjiniz olduğunuzu unuttunuz. İşte bu esnada iPhone‘nun sağlık uygulaması devreye giriyor. Ve bu uygulamadan kişisel sağlık bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz.

TİTREŞİM ÖZELLİĞİ

Örnek verecek olursak bir iş toplantısına katıldınız ve bir yerden önemli bir haber bekliyorsunuz. Yine bu durumda iPhone‘nin tasarlamış olduğu, kendinizin oluşturabileceği titreşimler devreye giriyor. Kendinize özgü ayarlayabileceğiniz titreşimler sayesinde beklediğiniz haberi alabilirsiniz. Mesela önemli olan kişiler için uzun titreşim, ikinci planda kalan haberler için kısa titreşim yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanmanız için yapmanız gereken işlemler şöyle: Telefonunuzun Ayarlar kısmına giriyoruz.

  • Daha sonra Ayarlar kısmında Sesler menüsüne giriş yapıyoruz.
  • Sesler kısmına giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkacak olan menüden Yeni Titreşim menüsüne tıklayıp, kendi titreşimimizi oluşturabiliriz.
  • Sesler kısmına giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkacak olan menüden Yeni Titreşim menüsüne tıklayıp, kendi titreşimimizi oluşturabiliriz.

MÜZİK ZAMANLAYICISI

Müzik dinlemeyi seviyor ve uyurken müzik dinlemeden uyuyamıyorsanız, bu özellik tam sizin için. Yatağa girdiğinizde müzik zamanlayıcını açarak müziğin, istediğiniz zamanda kapanmasını ayarlayabilirsiniz. Zamanlayıcıyı açmak için öncelikli olarak Saat uygulamasına giriş yapıyoruz. Saat uygulamasına giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkacak olan ekrandan Sayaç uygulamasını seçerek zaman belirleyebiliriz

YAZILIM HATASI

iPhone‘da mesaj gönderirken yanlış bir mesaj yazmanız halinde telefonunuzu sallamanızyeterli olacaktır. Telefonunuzu sallamanız halinde yazmış olduğunuz mesaj otomatik olarak silinecektir.

NIGHTSHIFT

Karanlık bir yerde telefonunuzu kullanırken gözleriniz ağırıyor ise bu durumda Nightshiftdevreye giriyor. Nightshift modunu, güç tasarrufu ile birlikte kullanamayız.

SU TERAZİSİ

iPhone telefonunuza herhangi bir uygulama veya program indirmeden telefonunuzda bulunan su terazisi özelliğini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem oldukça basit. İlk adım olarak telefonunuzdan Pusula uygulamasını açmanız ve ekranı kaydırmanız yeterli olacaktır.

SAFARI

iPhone özel olan Safari tarayıcısında daha önce girmiş olduğunuz siteleri görmeniz mümkün. Safari uygulaması açıkken alt tarafta bulunan artı işaretine basılı tutmanız yeterli olacaktır.